PUSZCZA KNYSZYŃSKA - to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Usytuowana w północno-wschodniej części kraju , w województwie podlaskim, w sąsiedztwie dwóch innych puszcz tego regionu – Augustowskiej i Białowieskiej. Często zwana młodsza siostrą tej drugiej… obszarem swoim zajmuje ponad 100 tysięcy hektarów i leży …. Tuż za miastem!
Białystok otacza niemal z trzech stron. Aż 11 gmin posiada w swoich granicach lasy Puszczy Knyszyńskiej, natomiast lasami na jej obszarze zarządza 7 nadleśnictw. W 1988 roku utworzony został Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej im. prof. Witolda Sławińskiego. Jest to drugi co do wielkości park krajobrazowy w Polsce. Na terenie PKPK powołano 21 rezerwatów przyrody – w większości rezerwaty leśne i leśno – torfowiskowe, ale wśród nich są też dwa rezerwaty florystyczne oraz jeden chroniący prehistoryczną kopalnię krzemienia. Obszar puszczy został objęty europejską siecią ekologiczną NATURA 2000 (Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk „Ostoja Knyszyńska” oraz Obszar Specjalny Ochrony Ptaków „Puszcza Knyszyńska”) .
Ale Puszcza Knyszyńska zachwyca przede wszystkim swoim krajobrazem… urozmaicona polodowcowa rzeźba terenu, rozległe lasy sosnowo – świerkowe tworzące wyjątkowy mikroklimat poprzecinane są dolinami dwunastu rzek tworząc malownicze pejzaże. W tych dolinach powstawało osadnictwo, które do dziś w wielu wioskach możemy podziwiać nienaruszone cywilizacją… Ważną wartością przyrodniczą puszczy jest występowanie naturalnych źródlisk – naturalnych wypływów wód podziemnych, których wyliczono ok. 430 . Dogodne warunki naturalne , czyste powietrze oraz specyficzny klimat tego regionu stanowią doskonały dom dla niezliczonej ilości gatunków zwierząt. To tu występują uwarunkowania środowiskowe, które nie znajdują odpowiedników w innych regionach kraju. Tu właśnie spotkać możemy gatunki roślin typowe dla południowo – zachodniej tajgi czy nawet obszarów wysokogórskich. Bogactwo flory i fauny zachwyca.
Zachwycają także walory kulturowo – historyczne tego obszaru. Na styku kultur i wielu wyznań funkcjonujących do dziś w zgodzie, gdzie granice się zmieniały, ludzie przywiązani do ojcowizny szanowali swoje miejsce na ziemi i otaczająca przyrodę. Wszystko współgrało… I takie miejsca ze śladami historii, wielokulturowości i wieloreligijnych akcentów spotkamy na każdym kroku. Można skupić się na poznawaniu specyfiki regionu pogranicza poprzez obiekty sakralne i miejsca pochówku…. można smakować walory puszczy zapuszczając się w jej ostępy i wdychając mikroklimat poprzez poznawanie roślin i drzew w różnych porach roku, gdzie puszcza nawet zimą zielona dzięki wszechobecnej sośnie i świerkowi …. Można próbować podglądać różnorodność fauny wykorzystując infrastrukturę przygotowana przez lasy państwowe… można w końcu po prostu skorzystać z bogatej oferty oznakowanych szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, kajakowych…. I przy okazji stąpania po lesie, zwiedzania zabytków, przysłuchiwania się miejscowej mowie – koniecznie trzeba spróbować regionalnej kuchni ….
Gorąco zapraszamy – poznajcie Puszczę Knyszyńską z nami! My wybraliśmy ten region jako swoje miejsce na ziemi, świadomie godząc się na długie i mroźne zimy, ale tez suche i gorące lata; tu oddychamy wyjątkowo czystym powietrzem słuchając od świtu śpiewu ptaków … tu poznaliśmy niesamowitą historię puszczy i specyfikę kulturową regionu… Takich miejsc nieskażonych cywilizacją w Polsce jest coraz mniej….